kyoto-report.wikidot.com
Original Concept
MONOLITH SOFTWARE INC.
Nintendo Co., Ltd.
Scenario
Tetsuya Takahashi
Yuichiro Takeda
Kazuho Hyodo
Cinematic Directors
Mamoru Ota
Hiroshi Shirai (Graphinica, Inc.)
Yusuke Kubo
Researcher
Takaaki Suzuki
Main Character Designer
Masatsugu Saito
Ouroboros Designer
KOICHI MUGITANI (CHOCO)
Music
Yasunori Mitsuda (PROCYON STUDIO)
ACE (TOMOri Kudo, CHiCO)
Kenji Hiramatsu
Manami Kiyota
Mariam Abounnasr (PROCYON STUDIO)
Yutaka Kunigo
Seishin no Fue & Kishin no Fue Production
Eiichi Taguchi
Keisuke Seki
Game Design
MONOLITH SOFTWARE INC.
Programmers
Lead Programmer
Toshiaki Yajima
Programers
Michihiko Inaba
Ken Murakami
Yukihiro Yamaguchi
Yoshiharu Miyake
Kei Tateno
Mitsuki Kagawa
Yuta Takeuchi
Katsunori Itai
Ryohei Sasaki
Koudai Hayano
Kazuki Kawashima
Hiroshi Oohata
Shinya Kuno
Kodai Yae
Takashi Shibahara
Kazuki Nakagomi
Daisuke Kanada
Daisuke Mizuma
Minami Fujiwara
Chen Chun Chen
Shuhei Rokumoto
Yuki Ota
Syounosuke Tsuha
Ryoma Seita
Programming Support
ZEREO Inc.
Morito Ishii
Yasushi Nomoto
Katsuhiko Tooya
Effect Tool
Firehawk
Graphic Designers
Art Direction
Eiji Takahashi
Artwork Designers
Takafumi Hori
Kouhei Toda
Tetsuya Amabiki
Yurina Moriya
Akira Takimoto
Tomomi Fujino
Chika Sumida
Tonamikanji
Character Model Designers
Takashi Miyata
Masaharu Yamazaki
Akinobu Yamakawa
Atsushi Domoto
Fumiko Arai
Kimi Ishikawa
Tomohisa Fukui
Shota Sakaki
Hiromichi Mochizuki
Masaki Tanaka
Map Model Designers
Eiji Takahashi
Yoichi Akizuki
Makoto Yui
Kaito Murakami
Yawara Nakamura
Zhang Xianxian
Miyu Tomisaki
Sayaka Matsuzawa
Animators
Hirotaka Orita
Chizue Utazu
Naoyuki Osada
Ryota Namai
Takuma Yoshizawa
Kazuma Matsuda
Kazuyo Yoshida
Tatsuya Tomishima
Special Effects Designers
Yuji Tago
Ryota Fujisawa
Yuto Ichiba
UI Art Designers
Nana Tanaka
Reina Nakamura
Takahide Muto
Yumi Otsuka
Satoshi Kaneko
Graphics Support
Animo Creative Works LTD.
Hiroki Takahashi
Naomi Imaoka
Naoki Adachi
Naomi Takagi
AVANT Inc.
Shinichi Mochizuki
Yuji Anzou
Maki Takano
Hiromi Maeda
Ayaka Shibutami
Takashi Hiramichi
Atsushi Sugiyama
Sho Ishii
Hinano Kitami
Ryo Sagae
Masaki Koike
Ryotaro Hanabusa
Takashi Suzuki
Brushup Co., Ltd.
Takamitsu Nakamura
Hiroki Matsuyama
Haruki Chiba
Aoi Shiraishi
Yusuke Kobayashi
Tatsuya Nakazawa
Yuki Hirata
Erena Maruya
Shigeru Komatsu
Koichi Yasuda
Natsune Kudo
Takuya Yokoyama
Kohei Otake
Risa Maehara
Takumi Nakamura
Shogo Nagamichi
Yuhei Sonobe
Masakazu Wakabayashi
Asuka Tsugane
Yuka Aoyagi
Taizo Inukai
IMAGICADIGITALSCAPE Co., Ltd.
Ryuji Shimatani
KEY WEST CO., LTD.
Ryouta Osaki
Sotaro Yamamoto
Nozomu Nakaura
Yuki Iwane
Sarara Tago
Koichi Iwasaki
Reiji Sakai
Kiryu Minami
Sayaka Nakamura
Masayuki Onishi
Erika Tanimoto
Sayumi Hashimoto
Asuka Morizane
Shun Endo
NAC Inc.
Masaki Sekiguchi
Ayako Fukutomi
Ayako Okamura
Takuya Matsuda
Masato Owashi
Takuma Nagayoshi
Shun Koganemaru
Yuki Ebinuma
Kazuki Yoshimura
Toshimitsu Yanai
Nanako Matsumoto
Kotomi Sato
Futo Sato
Takumi Sekizaki
Kehtaro Nakamura
Keigo Kimura
Kenta Kojima
Tomoya Kaihatsu
Masaya Kikuchi
NEURON AGE CO., LTD.
Kento Shimada
Keiko Shiotsuki
Masahiro Inoue
Masaki Yasumitsu
Shin Fukahori
Daijiro Shibasaki
Sayuri Yamashita
Muneharu Iwao
Miyu Sumitomo
Taisuke Tsuda
Masaya Furusho
Hitoshi Sugie
Hayato Odeishi
Q'tron, Inc.
Atsuko Kato
Tomoyoshi Nagai
SEVEN DREAMS INC.
Keisuke Asaba
Akihiro Kawashima
Shotaro Yabashi
Yuuki Sakurai
Takuya Yamamoto
Kazama Namiki
Jun Kotouno
Kazunari Yuki
Rie Ota
Tetsuya Tohara
Kana Hagiri
Jinichi Ito
Masashi Yoshimura
Motohiro Sasaki
Yuka Nomoto
Studio Hotaru CO., LTD.
Zhao Yupeng
Kito Ogihara
Guo Yongchao
Yang Chenyi
Michihide Tsubota
STUDIO TRIGGER Inc.
Atsushi Kitagawa
Subako Inc.
Tetsuya Kobayasi
Naoko Hara
Akihiro Miura
Yuuji Wada
Yuusuke Uchida
Thoris Co., Ltd.
Ryo Anahara
Jindo Mori
Chalise Hari
Koji Iwase
Mikako Kasagi
Tsurugi Katsuki
Shun Koyama
Yukihito Sabae
Hiroaki Tagami
Sana Nakamura
Yuta Hakoda
Seiji Muramatsu
Eduardo M. R.
Planning
Field Planners
Masahiro Iwamoto
Yutaka Egawa
Tomonori Kawazoe
Yuichiro Tsumita
Tomoki Yamamura
Ayuri Satoh
Yusuke Kiuchi
Yuji Okamura
Taichi Kawano
Junpei Suzaki
Takuma Amano
Shunya Handa
Rikito Handa
Shota Abe
Itsumi Hori
Hiroshi Konishi
Atsuko Oode
Hiroko Gunji
Kanae Nakayama
Ryoji Tanaka
Chika Amemiya
Kengo Yuasa
Shinji Kawata
Battle Planners
Mitsuhiro Hagi
Takeo Enomoto
Daisuke Yoshinaga
Shuhei Oga
Yuta Fujisaki
UI Planner
Makoto Shimamoto
System Planners
Koji Hayashi
Keiichi Takano
Sound Planner
Yutaka Kunigo
Cutscenes
Cutscene Director
Mamoru Ota
Project Manager
Atsuo Nozaki
Cutscene Production
Norihiro Takami
Rena Ohki
Dai Ito
Katagawa Tadahiro
Graphinica, Inc.
Cutscene Director
Hiroshi Shirai
Cutscene Animation Chief Director
Shinichi Miyakaze
Cutscene Animation Directors
Hidehito Yamamoto
Kouki Hori
Shigetaka Ushida
Cutscene Storyboard Artists
Hiroshi Shirai
Ryuta Ono
Koko Yamazaki
Kenji Setou
Script Event Storyboard Artists
Kouji Houri
Testing
Sadanori Kaneda
3DCG Animators
Koji Nakahata
Ryunosuke Tachibana
Shusaku Ishida
Takato Sato
Takashi Yokoya
Masahisa Adachi
Masato Matsumoto
Midori Nakano
Ayane Ando
Ryohei Suzuki
Saeko Yaginuma
Musashi Miura
Hiromitsu Miyashita
Mahito Kuwazuru
Yoshihiro Yuki
Shun Kumagai
Tetsuya Kouzuma
Mengyao Zhang
Tomomi Sato
Tatsuro Sasaki
Tsuyoshi Uno
Nanako Kumagai
Yoko Ishii
Mayu Nakano
Yoko Aki
Julius Kosasih
Koji Kawaguchi
Himeri Tani
3DCG Producers
Hirotsugu Shimoyama
3DCG Desk
Yuji Sakata
Managers
Tatsuya Maki
Ken Taguma
Kentaroh Nishimura
Production Managers
Asuka Ueno
Tsukasa Ishikawa
Kumiya Somekawa
Erina Chikaizumi
Shuto Hoshino
Miki Shinagawa
Hiroki Tsuchiya
Mio Hisada
Takahiro Tsuzuki
asura film co., ltd.
Haruki Akamine
Itaru Kajita
Yasuto Kanazawa
Junzo Takahashi
Satoshi Hayakawa
Tomoya Higa
Syogo Miyagi
Minami Uchida
Chizuru Mita
Yoko Mita
Cutscene Support
ANIMA Inc.
Naoto Kimura
Takaya Iwamoto
Masahiro Nishimura
Midzuki Terada
Makoto Seki
Shouhei Kiuchi
FANTASISTA, INC.
Hirotaka Obata
Masataka Aida
Hideaki Nagai
Ignis Imageworks.Corp.
Tetsuya Kobayashi
Misato Usui
Masaaki Hasegawa
Mariko Egawa
Hidetomo Kanemaki
Yoko Konno
Koji Ogawa
Yudai Aratake
Hanson Villian
INAZUMA Animation Studio
Makoto Suzuki
Miki Nakahara
Yuka Hayashi
Leona Ogura
Optical Force, Inc.
Tsubasa Kuwabara
Kenta Kiryu
Ririko Tekmiya
Shinryu Shinzawa
Hirotsune Kouno
RIOT Visualization Co., Ltd.
Kimihiro Ueno
Hiroyuki Okuyama
Satoshi Negishi
Hirotoki Inomata
Takuya Goto
RIZ Inc.
Yuya Matsumoto
Kouki Tenma
Kaname Toshima
SAMURAI PICTURES, Inc.
Kenya Taniguchi
Takayuki Sato
Takeru Midorikawa
Takuya Hashimoto
Teiko Murakami
Ryota Nagashima
Tatsuya Sekiya
Hiroyuki Kusama
Ryo Yamaguchi
studio VOXEL
Takashi Sakamoto
Yoshiaki Shimatsu
Kentaro Shiomitsu
TYUTYU Ltd.
Kiyoshi Okuyama
Tomomi Koike
Tomokazu Ohara
Chihiro Nitta
Chisaki Sato
Minoru Kida
WAO WORLD
Masumi Reisen
Masanori Asano
Hui Zhang
Naoya Katsura
Keisuke Tahara
Kei Murayama
Kazuya Nishimura
Tomomi Kaneko
Kouhei Satou
Kazuhiko Yoshida
Meng Xiao Cai
Zinou Pharmaceutics, Inc.
Koichi Nobuta
Ryo Yamazaki
Yusuke Hirota
Yutaka Iwama
Miura
Shota Deguchi
Nobuo Hosoyama
Tatsuki Suzuki
Chay Lyn Lyn
Takuya Oki
Akane Osawa
Ryouya Ishikawa
Rimika Kumazaki
Miyu Higuchi
Ayumu Fuke
Script Event
Script Event Director
Emi Takano
Project Manager
Syo Togawa
Script Event Production
Hideki Tanaka
Hayato Nikawa
Yuki Sekiguchi
Ako Ito
Hikaru Katsuda
Yasuhiro Matsuda
Graphinica, Inc.
Script Event Storyboard Artists
Hiroshi Aoyama
Takaaki Ishiyama
Kei Umabiki
Yutaka Kagawa
Ko Soung Cheol
Kenya Kodama
Daisuke Shimamura
Yuka Takahashi
Kiyoto Nakajima
Shinnosuke Tonaka
Hiroshi Hara
Koko Yamazaki
Production Managers
Kenya Kodama
Kiyoto Nakajima
Shyohei Anzai
Productino Support
Koutaroh Horiguchi
Keisuke Futagi
Min Seong Cheon
Script Event Support
QREAZY CO., LTD.
Tsubasa Okuda
Ai Kato
Kenta Suzuki
Kie Shimizu
Ting-wei Tsao
Mayumi Fujii
Yuki Furuya
Wei-hsuan Wang
Motion Capture
quack-luck Inc.
Motion Capture Actors
Katsuyuki Yamazaki
Naomi Taniyama
Ami Ikenaga
Keigo Kitamura
Yoshino Imamura
Atsushi Ohkawa
Koji Shirahama
Takumi Yamada
Kai Kitamura
Kisuke Hara
Masahiro Kuranuki
Kaori Kawabuchi
Ami Nakano
Chikako Hashimoto
Tsubasa Honda
Keiko Wakao
Daiki Suzuki
Kenya Hirano
Stunt Coordinators
Sanshiro Wada
Yoshio Miyaki
Stunt Coordinator Assistants
Meito Abe
Saori Izawa
Motion Capture Support
Digital Frontier Inc.
Susumu Fujihara
Kazuhiko Watanabe
Kohki Koshita
Ami Kurita
Tatsuya Saito
Risa Arakawa
Chie Kashiwabara
Yusuke Saheki
Kento Katsuma
Tetsuaki Fujii
Takatoshi Yoshikane
Keitaro Hamabe
Daisuke Kobayashi
Yuji Sato
Chieri Ishimaru
Takehito Watanabe
Support Engineer
Toru Honbu
Shuhei Arai
Joe Morita
Mitsuhiro Hirose
Naruto Suzuki
Hideki Kinoshita
Keita Sugawara
Takamiya
Yuri Sato
Yoshihisa Ishihara
Artwork
Hoonkyung Lee
Special Thanks
Nanami Tsuruta
Ayako Moriwaki
Hitoshi Yamagami
Character Supervisors
Takeshi Tateishi
Fumiko Miyamoto
Product Artwork
Yuki Ijiri
Osamu Nagai
Testing
Mario Club Co., Ltd.
Shigeo Takada
Rika Imaeda
Takahiko Kono
Masaki Furukawa
Ryuji Hamaguchi
NOA Product Testing
Sebastian Galloway
Takashi Baker
Amanda Barrera
Frank Caraan
Jake Lokholm
Pole To Win Co., Ltd
Technical Support
Tomohiro Umeda
Takehiro Oyama
Shuhei Furukawa
Kyohei Minato
Hiroaki Gohara
Production Managers
Takako Shijo
Ryuhei Nakao
Masae Takatsuki
Hazuki Sannomiya
Ayako Yoshioka
Project Managers
Shinya Saito
Akira Kinashi
Directors
Koh Kojima
Genki Yokota
Co-Producer
Yuki Sakamoto
Producers
Koh Kojima
Genki Yokota
Tomohiro Hagiwara
Katsuya Eguchi
Toyokazu Nonaka
General Producers
Hirohide Sugiura
Shinya Takahashi
Executive Producer
Shuntaro Furukawa
Executive Director
Tetsuya Takahashi